Yurt ve Konaklama

Bulgaristan'da Yurt ve Konaklama

Sevgili Öğrencimiz,

Yurtdışında üniversitelerin çoğu, ilk gelen önce yerleştirilir mantığı ile öğrenci yurt konaklaması sunar. Bulgaristan’da öğrenciler üniversiteye kabul edildikten ve fakültelerine kayıt yaptırdıktan sonra hostel konaklamasına başvuru yapma hakkına sahip olur. Bulgaristan üniversitelerinin yurt odaları 2-3 kişilik veya isteğe bağlı tek kişilik odalarda kalabilmektedirler. Yurt konaklama ücretleri üniversiteye ve yurt yapısına göre değişiklik gösterir ancak genel olarak aylık 70 ile 90 Euro arasında değişmektedir.

Öğrenci hostel konaklaması son derece ucuz olsa da çoğu uluslararası öğrenci üniversitenin ana binasının yakınlarında özel bir daireyi tek başına ya da paylaşımlı kiralamayı tercih eder. Özel daire kiraları aylık 200 Euro ile 300 Euro arasında değişir. Bulgaristan’da özel daire içerisinde oturma grubu, beyaz eşya, televizyon vb. bulunmaktadır. Öğrenci sadece özel eşyaları ile gelmesi yeterlidir.

Özel konut kiralamaya karar vererek yaşamaya başlayacak yeni öğrencilere, en azından hazırlık eğitimi boyunca kirayı bir arkadaşıyla paylaşmasını öneririz. Böylece ciddi boyutta konaklama masraflarından kaçınmış olurlar ve yeni yaşam tarzlarına ve ortama alışana kadar kendilerini çevrelerinden izole etmekten de kurtulurlar. Bulgaristan’da eğitim görecek Öğrencilerimiz ilk yıllarını yaşadıkları şehri gezerek keşfetmekle geçirmelidir, bu sayede gelecekteki konaklama seçeneklerini de bu şekilde görmüş olurlar.

Önemli: Özel daire kiralayan Avrupa Birliği üyesi olmayan öğrenciler Ev sahibi ile noter tasdikli bir kontrat imzalamak zorundadır. Bu kontrat aynı zamanda uzun süreli kalma vizesi (D vizesi) başvurusunda göçmenlik bürosunun istediği evraklardan biridir. Bulgaristan’da üniversitelerinin yurt odalarında kalan öğrenciler için gerekli belge üniversite sekreterlikleri tarafından otomatik olarak hazırlanıp öğrenciye verilmektedir.

Bulgaristan’da öğrenci konaklamaları uluslararası öğrenciler için oldukça uygun ve ucuzdur. Tüm öğrencilere üniversite civarında danışmanlık firmamız aracılığı ile bir konaklama bulmalarını tavsiye ederiz.

GALERİ

Bulgaristan'da Daire ve Yurtlara Ait Görseller.

Bulgaristan’da Üniversite | Bulgaristan’da Eğitim