Yanlış Trene Bindiysen

Yanlış Trene Bindiysen

Bianka Pincheva Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Öğrencileri yurtdışında üniversite eğitimi almaya yönelten sebeplerin en başında tabi ki hızla ilerleyen ve sürekli yenilenen sektörlerin ve firmaların ihtiyaçlarına ayak uydurabilecek şekilde kendilerini geliştirmek, istenen niteliklere sahip, yabancı dile hâkim olabilecekleri kalifiye bir eğitim almaktır. Türkiye’de bu standartlarda bir eğitim almanın ön koşulu üniversite sınavına girip iyi bir puan almak olduğu için pek çok öğrenci bu engele takılıp hayallerini çoğu zaman birkaç yıl ertelemek durumunda kalıyor.

Evet, ertelemeyin hayallerinizi fakat şunu da unutmayın, öğrenciler Bulgaristan’da üniversite eğitimi almak istediklerinde her ne kadar sınavsız kabul alsalar da her üniversitenin kendine özel kabul koşulları vardır. Bunu genelleyecek olursak öğrenciler Bulgaristan’daki üniversitelerden şartlı kabul alabilirler, okumak istedikleri bölüme doğrudan yerleşebilirler ya da dil eğitiminin ardından üniversite eğitimlerine başlayabilirler.

Bir üniversiteden kabul almak veya bir programa kayıt olmaktan ziyade, bence asıl dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Mesela, yanlış trene binmemek gibi… Bunun için sizlere birkaç tavsiyem var.

  • Modaya kapılmak veya ailenizin baskısı sonucunda aslında pek ilgi duymadığınız bir alana bulaşmak yerine gerçekten yetenekli olduğunuz, sevdiğiniz ve sivrilebileceğiniz bir öğrenim dalına yönelmek sizin için daha hayırlı olacaktır. Böylece hayat boyu sevmediğiniz bir işe düşük maaşla talim etmek yerine, gerçekten sevdiğiniz bir meslekte kazançlı ve mutlu gelecek yakalamanız mümkün olabilir.
  • Günümüzde ekonomi ve teknoloji o kadar hızlı ilerleyip değişmektedir ki, kişinin kendisini her bakımdan sürekli geliştirmesi ve yenilemesi şarttır, “en iyi coğrafyacı” veya “en iyi arkeolog” olmak sıradan bir mühendis veya sıradan bir doktor olmaktan daha geçerlidir.
  • Yetenekli olduğunuz alana yönelirken, gerçekçi de olmak gerekir. Örneğin, “Fizik okuyacağım ve dünya çapında bir fizikçi olacağım, buluşlar yapacağım, Nobel kazanacağım” diye heveslenirsiniz. Fakat fizik ve matematik notlarınız ancak orta düzeydeyse bu hayalinizin ileride gerçekleşmesi ne kadar olasıdır?
  • Okul piyeslerinde çok başarılıyım, hedefim aktör olmak, filmlerde oynamak, gün gelip Oscar kazanmak; onun için bunun tahsilini yapacağım” diyebilirsiniz. Ama buna kesin karar verip işe girişmeden önce, Amerika’da ve Avrupa’da mesleğini “aktörlük” olarak belirten 1000 kişiden sadece 2’sinin (yani ancak binde iki) profesyonel olarak (yani para kazanarak) bir filmde ve tiyatroda rol alabildiklerini, bunların çoğunun da ancak ya figüran olarak veya reklam filmlerinde ya da kısa süreli kliplerde oynayabildiklerini, hayatlarını garsonluk, tezgâhtarlık şoförlük vs. yaparak kazanabildiklerini, “yıldız” olabilmenin eğitimden bambaşka şartları bulunduğunu akıldan çıkarmayalım. Kısacası, hedefleriniz ve beklentileriniz durumunuza uygun ve gerçekçi olsun.
  • Türkiye’de İngilizcenin yanı sıra geleneksel olarak Almanca ve Fransızca dillerine yöneliş vardır. Fakat bunlarla yetinmemeli, ufkunuzu ileriye dönük olarak geniş tutmalısınız. Örneğin Rusça öğrenmek ileride herhalde daha da önem kazanacak, bu dilin konuşulduğu ülkelerle ortak iş yapma ve o ülke piyasalarına girme şansını artıracaktır.
  • Özetlemek gerekirse, Bulgaristan veya başka bir AB ülkesinde eğitime karar verirken hedeflerinizi mantık çerçevesinde belirlemeli, buna bağlı olarak dikkatli ve akılcı davranmalı, konuyu ve düzeyi iyi saptamalısınız. Eğer bunları doğru yapabilirseniz yurtdışı eğitiminden büyük yarar sağlayacağınız kuşkusuzdur.

Biyanka Pincheva

Yanlış Trene Bindiysen Blog