VSU – Lyuben Karavelov Üniversitesi

Sofya Lyuben Karavelov İnşaat & Mimarlık Üniversitesi

1938 Yılında Bulgaristan’da askeri alanda İnşaat Mühendisi yetiştirilmesi amacıyla Sofya’da kurulmuştur. Sofya Lyuben Karavelov İnşaat & Mimarlık Üniversitesi, uzun yıllardır inşaat ve mimarlık alanında çağdaş seviyede eğitim imkânları sunabilen okullardan biridir. Bulgaristan acısından önemi çok büyük olan üniversitede yaklaşık 400’ü yabancı, 5.500 öğrencisi ile uluslararası alanda bilinen bir okul olma yolundadır. Üniversite bünyesinde uygulamalı eğitim sistemi uygulanmaktadır. Uluslararası ilişkilere önem verilmekte olup bu konuda önemli adımlar atılmıştır. Avrupa da öğretim görevlilerin değişimine ve öğrenci değişimine imkân veren programların üyesidir. Ayrıca üniversite bünyesinde, inşaat sektöründe başarılı olan iş adamları davet edilerek öğrencilere tecrübelerini paylaşma imkânı sunulmakta ve üniversiteden mezun olan mühendisler ile yurtdışından başarılı mühendisler çağrılarak konferanslar düzenlenmektedir. Bununla beraber üniversite tarafından mezunlara iş bulmaları konusunda profesyonel destek sağlanmaktadır. Üniversite öğrencilerinin gelecekteki işverenleri ile iletişimi işverenlerle mühendisler arasında etkin bir departman olan Bilgi ve Kariyer Merkezi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Sofya“Lyuben Karavelov İnşaat& MimarlıkÜniversitesi”nde Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği programlarının eğitim dili İngilizcedir. Üniversitede inşaat mühendisliği ve mimarlık bölümleri lisans ve yüksek lisans programları birleşik olarak 5 yıl süreli verilmektedir.

Lise veya meslek lisesi mezunları üniversitede eğitim alabilirler. Üniversite YÖK tarafından tanınmaktadır ve denklik verilmektedir.

LİSANS PROGRAMLARI

Programlar

 • Mimarlık
 • İnşaat Mühendisliği

PROGRAMLARA DAİR  

Eğitim dili İngilizceve türü örgündür. Üniversitenin YÖKtanınırlığı vediploma denkliğimevcuttur. Yıllık peşin eğitim ücreti 14,500 TLolup, aylıktaksit 1,480 TLolmak üzere yıllık eğitim ücreti 17,800 TL’dir. Üniversite yurt ve dayalı döşeli daireler olmak üzere iki farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Erasmus ve Work&Travel imkânları sunulur.   Türkiye’deki ön lisansmezunları eğitimlerini transfer ederek lisansderecesi alabilirler. Aynı zamanda, üniversite tüm ABülkeleri ve ABDtarafından tanındığından, dileyen öğrenciler eğitimlerini AB veya ABD üniversitelerine transferedebilirler.

TL ÖDEME & GARANTÖRLÜĞÜ

Yıllık eğitim harçları Türk Lirası üzerinden sabitlenerek uygulanmıştır. Öğrencinin üniversite eğitimi süresince değişmez. Eğitim ücretleri Anatolia Eğitimve KültürVakfı  ve Sofya Lyuben Karavelov İnşaat & Mimarlık Üniversitesi himayelerinde kabul edilen ilk 80 Türk öğrenci için 30 Temmuz 2018 tarihine geçerlidir.

İNGİLİZCE & AKADEMİK HAZIRLIK EĞİTİMİ

İngilizce ve akabinde alana yönelik temel eğitim New Brand Sophia Language School’da verilmektedir.

İngilizce & Akademik Hazırlık Eğitimi Ücreti

 • Peşin Ödeme: 2,750 Euro.
 • İki Taksit Ödeme İmkanı: 3,000 Euro.

Muafiyet İçin Kabul EdilenUluslararası İngilizce Dil Sertifikaları

 • TOEFL yazılı sistemde 550
 • TOEFL bilgisayar tabanlı sistemde 230
 • TOEFL internet tabanlı istemde 80
 • IELTS (akademik) sınavından reading notu en az 6.00 olmak koşuluyla toplam 6,5
 • CAE, CPE ve FCE sınavlarından A, B, C notu

Not: New Brand Sophia Language School öğrenci tarafından muafiyet maksatlı ibraz edilen bütün dış sınav sonuçlarının güvenilirliği konusunda araştırma yapabilir. Bu amaçla dış sınav sonucu ibraz eden öğrencilerden sınav kayıt şifrelerini isteyebilir, öğrencileri değerlendirme sınavına alabilir, öğrencilerin sınav sonuçlarıyla ilgili olarak sınav merkeziyle iletişimde bulunabilir. Dış sınavında sorun tespit edilen veya değerlendirme sınavı sonucunda İngilizce düzeyi dış sınav sonucu ile uyumlu bulunmayan öğrencilerin dış sınav sonucu geçersiz sayılabilir. Sınav sonucu geçersiz sayılan öğrencilerin İngilizce hazırlık programına alınıp alınmayacağına ve atılacak diğer adımlarla ilgili kararı NEW BRAND SOPHIA Language School ve eğitim almayı beyan ettiği üniversite yönetimi beraber verir.

Muafiyet Sınavı

Uluslararası geçerli İngilizce dil sertifikası olmayan fakat İngilizce seviyesine güvenen her aday öğrenci,

NBS Language School English Proficiency and Placement Testsınavına girebilir ve başarılı olduğu takdirde hazırlık eğitiminden muaf tutulur ve birinci sınıftan eğitimine başlar.

Detaylı bilgi için New Brand Sophia Language School ziyaret ediniz.

KABUL ŞARTLARI

İnşaat Mühendisliği veya Mimarlık programlarından birinde eğitim alacak öğrencinin:

 1. Eğitim alınacak program ile alakalı yeterli YKS sonucu ve uluslararası kabul gören İngilizce dil sertifikası mevcut ise direk birinci sınıfa kaydı yapılır.
 2. Eğitim alınacak program ile alakalı yeterli YKS sonucu yok ve uluslararası kabul gören İngilizce dil sertifikası mevcut değil ise, öncelikle New Brand Sophia Language School İngilizce & Akademik Hazırlık eğitimi alması istenir. Eğitimin sonunda girilen ÜDKOS sınavında eğitim alınacak program ile alakalı sorulardan 65/100 başarı göstermesi halinde de talep edilen programa kaydı yapılır.

Not: ÜDKOS’un yazılı ve sözlü final sınavında, öğrencinin eğitim almayı düşündüğü Sofya Lyuben Karavelov İnşaat & Mimarlık Üniversitesi’nden biri yabancı öğrenciler dekanlığından diğeri program koordinatörlerinden olmak üzere iki yetkili hazır bulunur. 

E hani sınav yoktu?:) E kusura bakma, yol geçen hanı değil burası. Mühendislikveya mimarlıkokuyacak öğrencinin biraz matematik, fizik ve geometri bilgisi olsun, değil mi? İnan, bu senin hayrınaJAlınma ama Anatolia Eğitim ve Kültür Vakfı, BAELAC ve Lyuben Karavelov İnşaat & Mimarlık Üniversitesi ile uzun vadeli ve kalite odaklı çalışmalar yaptığından ve burslar sağladığından; siz, Türk gençlerinin katma değeri yüksek üniversite eğitimi alması hedeflediğinden dolayı belli bir kriter olsun istiyorlar. Çünkü bu kriterler sayesinde siz kendinizi daha iyi tanıyarak, doğru program seçip seçmediğinize dair kararınızın kesinliğinden emin olacaksınız.

Ve biz, sizlerin sadece başarılı değil, eğitim alırken mutlu olmanızı da istiyoruz. Derdimiz bu!

BAŞVURU EVRAKLARI

Detaylı bilgi için başvuru evraklarıziyaret ediniz. 

YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

 • Mimarlık
 • Yapı Tasarımı
 • Yapı Yönetimi
 • Yapı Teknolojisi
 • Yapı Yönetimi & Teknolojisi
 • Mimari Eserlerin Korunması

PROGRAMLARA DAİR  

Eğitim dili Bulgarcadır. Üniversitenin YÖK tanınırlığı ve diploma denkliği mevcuttur. Programların eğitim türü örgün olup süreleri 3-4 dönemdir. Programların dönem ücreti 750 Euro. MezuniyetBitirme Projesi veya Devlet Komisyon Sınavı ile sağlanır. Üniversite yurt ve dayalı döşeli daireler olmak üzere iki farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Üniversite Erasmus ve Work&Travel imkânı sunar.

DOKTORA

PROGRAMLAR

 • Mimarlık
 • İnşaat Mühendisliği

PROGRAMLARA DAİR  

Eğitim dili İngilizcedir. Üniversitenin YÖK tanınırlığı ve diploma denkliği mevcuttur. Programların eğitim türü örgün olup süreleri 2-3 yıldır. Programların yıllık ücreti 3,000 Euro. İngilizce Akademik Hazırlık Eğitimi ise 2,000 Euro.

Doktora programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen www.berksnpartners.eusitesini ziyaret ediniz.

Bulgaristan'da Eğitim | Bulgaristan'da Üniversite