Varna Ekonomi Üniversitesi

Varna Ekonomi Üniversitesi

Yaklaşık 100 yıllık bir tarihte Varna Ekonomi Üniversitesi, 60'tan fazla ülkeden gelen hem Bulgar hem de uluslararası öğrencilerden 123.000'in üzerinde ekonomist yetiştirdi. Şu anda üniversite 11.000'in üzerinde Bulgar ve yabancı öğrenci eğitiyor. Toplam personel sayısı 300 olup, 120'si profesör ve doçenttir. Varna Ekonomi Üniversitesi, ISO 9001: 2008'e göre akredite akademik ve araştırma kuruluşu olarak onaylanmıştır. Bu üniversite, itibarını güçlendirmeyi asla bırakmaz.

Varna Ekonomi Üniversitesi İktisat, İdare ve Yönetim, Turizm, Bilişim ve Bilgisayar Bilimleri alanlarında 22 akredite lisans bölümü sunmaktadır. Yüksek Lisans programları tam zamanlı, yarı zamanlı ve uzaktan eğitim olarak 34 ayrı bölümde verilmektedir.

Varna Ekonomi Üniversitesi 130’dan fazla uluslararası üniversite ile işbirliği yapmaktadır. Ayrıca farklı programlarda uluslararası projelerde yer almaktadır: ERASMUS +, CEEPUS, TEMPUS, vb.

Varna Ekonomi Üniversitesinde Eğitim Almanız İçin 5 Neden

 • Uygun fiyatlı kaliteli eğitim
 • Uluslararası ve çok kültürlü ortam
 • Harika kültürel ve gece hayatı
 • Düşük yaşam masrafları
 • İş planınızı test etmek için mükemmel ortam

Lisans

Programlar
 • Uluslararası İşletme

Programa Dair  

Eğitim dili İngilizce ve türü örgündür. Üniversitenin YÖK tanınırlığı ve diploma denkliği mevcuttur. Yıllık eğitim ücreti 2,500 Euro. Üniversite yurt ve dayalı döşeli daireler olmak üzere iki farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Erasmus ve Work&Travel imkânları mevcut. Türkiye’deki ön lisans mezunları eğitimlerini transfer ederek lisans derecesi alabilirler. Başarılı öğrencilere çift dal ve yan dal imkânı sunulur. Aynı zamanda, üniversite tüm AB ülkeleri ve ABD tarafından tanındığından, dileyen öğrenciler eğitimlerini AB veya ABD üniversitelerine transfer edebilirler.

İngilizce & Akademik Hazırlık Eğitimi

İngilizce ve akabinde alana yönelik temel eğitim Alliance Language School’da verilmektedir.

İngilizce & Akademik Hazırlık Eğitimi Ücreti

 • Peşin Ödeme: 2,750 Euro.
 • İki Taksit Ödeme İmkanı: 3,000 Euro.

Muafiyet İçin Kabul Edilen Uluslararası İngilizce Dil Sertifikaları

 • TOEFL yazılı sistemde 550
 • TOEFL bilgisayar tabanlı sistemde 230
 • TOEFL internet tabanlı istemde 80
 • IELTS (akademik) sınavından reading notu en az 6.00 olmak koşuluyla toplam 6,5
 • CAE, CPE ve FCE sınavlarından A, B, C notu

Not: Alliance Language School öğrenci tarafından muafiyet maksatlı ibraz edilen bütün dış sınav sonuçlarının güvenilirliği konusunda araştırma yapabilir. Bu amaçla dış sınav sonucu ibraz eden öğrencilerden sınav kayıt şifrelerini isteyebilir, öğrencileri değerlendirme sınavına alabilir, öğrencilerin sınav sonuçlarıyla ilgili olarak sınav merkeziyle iletişimde bulunabilir. Dış sınavında sorun tespit edilen veya değerlendirme sınavı sonucunda İngilizce düzeyi dış sınav sonucu ile uyumlu bulunmayan öğrencilerin dış sınav sonucu geçersiz sayılabilir. Sınav sonucu geçersiz sayılan öğrencilerin İngilizce hazırlık programına alınıp alınmayacağına ve atılacak diğer adımlarla ilgili kararı Alliance Language School ve eğitim almayı beyan ettiği üniversite yönetimi beraber verir.

Muafiyet Sınavı 

Uluslararası geçerli İngilizce dil sertifikası olmayan fakat İngilizce seviyesine güvenen her aday öğrenci,

Alliance Language School Proficiency and Placement Test sınavına girebilir ve başarılı olduğu takdirde hazırlık eğitiminden muaf tutulur ve birinci sınıftan eğitime başlar.

Detaylı bilgi için Alliance Language School ziyaret ediniz.

Kabul Şartları

Yukarıda bahsi geçen programların birinde eğitim alacak öğrencinin:

 1. Eğitim alınacak program ile alakalı yeterli YKS sonucu ve uluslararası kabul gören İngilizce dil sertifikalarından biri mevcut ise direk birinci sınıfa kaydı yapılır.
 2. Eğitim alınacak program ile alakalı yeterli YKS sonucu yok ve uluslararası kabul gören İngilizce dil sertifikalarından biri de mevcut değil ise, öncelikle New Brand Sophia Language School İngilizce&Akademik Hazırlık eğitimi alması istenir. Eğitimin sonunda girilen ÜDKOS sınavında eğitim alınacak program ile alakalı sorulardan 65/100 başarı göstermesi halinde talep edilen programa kayıtları yapılır.

Not: ÜDKOS’un yazılı ve sözlü final sınavında, öğrencinin eğitim almayı düşündüğü Varna Ekonomi Üniversitesinden biri yabancı öğrenciler dekanlığından diğeri program koordinatörlerinden olmak üzere iki yetkili hazır bulunmaktadır. 

E hani sınav yoktu?:) E kusura bakma, yol geçen hanı değil burası. İktisadi ve yönetim bilimleri okuyacak öğrencinin biraz matematiği, biraz analitik düşüncesi olsun, değil mi? İnan, bu senin hayrına.

Alınma ama Anatolia Eğitim ve Kültür Vakfı, BAELAC ve Varna Ekonomi Üniversitesi ile uzun vadeli ve kalite odaklı çalışmalar yaptığından ve burslar sağladığından; siz, Türk gençlerinin katma değeri yüksek bir üniversite eğitimi almalarını hedeflediğinden dolayı belli bir kriter olsun istiyor. Çünkü bu kriterler sayesinde siz kendinizi daha iyi tanıyarak, doğru program seçip seçmediğinize dair kararınızın kesinliğinden emin olacaksınız.

Ve biz, sizlerin sadece başarılı değil, eğitim alırken mutlu olmanızı da istiyoruz. Derdimiz bu!

Başvuru Evrakları 

Detaylı bilgi için başvuru evrakları ziyaret ediniz.

Yüksek Lisans

Programlar
 • Uluslararası İşletme ve Yönetim
 • Uluslararası İşletme ve Ekonomi
 • Bilgisayar Bilimleri

Programlara Dair  

Eğitim dili İngilizcedir. Üniversitenin YÖK tanınırlığı ve diploma denkliği mevcuttur. Programların dönem eğitim ücreti 750 Euro. İngilizce Akademik Hazırlık Eğitimi ücreti ise 2,000 Euro. Programların eğitim türü örgün olup alan içi yüksek lisans eğitiminin süresi 2, alan dışı ise 3 dönemdir. Mezuniyet Bitirme Projesi veya Devlet Komisyon Sınavı ile sağlanır. Üniversite yurt ve dayalı döşeli daireler olmak üzere iki farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Üniversite Erasmus ve Work&Travel imkânı sunar.

Doktora

Programlar
 • Enformatik
 • Ticaret Hukuku
 • Turizm Yönetimi
 • Dünya Ekonomisi. Uluslararası İktisadi İlişkiler
 • İstatistik & Demografi
 • Pazarlama
 • Finans
 • Politik Ekonomi
 • Sosyal Yönetim

Programlara Dair  

Eğitim dili İngilizcedir. Üniversitenin YÖK tanınırlığı ve diploma denkliği mevcuttur. Programların eğitim türü örgün olup süreleri 2-3 yıldır. Programların yıllık ücreti 3,500 Euro. İngilizce Akademik Hazırlık Eğitimi ise 2,500 Euro.

Doktora programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen www.berksnpartners.eu sitesini ziyaret ediniz.

Bulgaristan'da Eğitim | Bulgaristan'da Üniversite