Merak Edilenler

Uzaktan Eğitim Merak Edilenler

1. Uzaktan eğitim nedir?

Uzaktan Eğitim, internet teknolojisinin getirdiği imkanlardan faydalanılarak, öğrenci ve öğretim elemanını sanal sınıf ortamında mekandan bağımsız olarak bir araya getiren, zamandan bağımsız olarak da öğrenciye eğitim materyallerine ulaşma olanağını sağlayan bir eğitim şeklidir.

2. Uzaktan eğitimin açıköğretimden farkı nedir?

Uzaktan eğitim, açıköğretim sisteminden farklı olarak sanal sınıf, forum, blog vb. uygulamalarla öğrencilerle öğretim elemanlarını sanal ortamda bir araya getirmektedir. Öğrenciler, kendilerine bildirilen saatlerde sanal sınıfa girmekte ayrıca forum ve bloglarda kendi aralarında ve öğretim elemanlarıyla dersle ilgili bilgi paylaşımında bulunabilmektedir. Dolayısıyla uzaktan eğitim sistemi, ders materyallerinin sunumuyla sınırlı kalmamakta karşılıklı eğitim yöntemleri uygulanmaktadır.

3. Uzaktan eğitimin avantajları nelerdir?

 • Örgün öğretime göre daha fazla bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu olanaklardan en üst düzeyde yararlanma imkânı
 • Mekândan bağımsız olarak her yerden öğrenime ulaşabilme imkânı (seyahat, adres değişikliği, iş yerinden bağlanabilme vs.)
 • Öğretim elemanlarına zaman ve mekândan bağımsız olarak erişim imkânı
 • Bilgi kaynaklarına ulaşımdaki esneklik
 • Çalışarak da üniversite öğrenimine devam edebilmek
 • Eğitim masraflarını (ulaşım, başka bir şehre taşınma, barınma vb.) en aza indirme fırsatı
 • Öğretim ortamı ile gerçek çalışma ortamı arasındaki farklılığının azalması
 • Öğrencilerin derslere erişimini kolaylaştırma
 • Bilgiye erişimin hızlanması ve kolaylaşması
 • Öğretim materyallerinin dağıtımının hızlanması
 • Örgün eğitimi destekleyici unsurlar içermesi
 • Yapılan tüm işlemlerin kayıt altında olması

4. Uzaktan eğitim özellikle kimler için uygundur?

Uzaktan Eğitim; özellikle maliyet, ulaşım güçlüğü, yaşam düzeninin bozulmaması vb. nedenlerle yaşadığı şehirden başka bir şehir veya ülkede yükseköğretim görmek istemeyenler, çalışmalarına ara vermeden eğitim seviyesini arttırmak isteyenler, bedensel engelleri nedeniyle kampüse gelmekte zorlananlar, ikinci bir yükseköğretim programına katılmak isteyenler vb. farklı gruplar için oldukça cazip bir sistemdir.

5. Uzaktan eğitim mezunlarıyla örgün eğitim mezunlarının hakları arasında fark var mıdır?

Uzaktan eğitim programlarından mezun olanlar, aynı programın örgün eğitimin mezunlarıyla aynı unvan ve haklara sahip olurlar. Ayrıca uzaktan eğitim programı öğrencileri askerlik işlemleri, öğrenci kimliği edinme, üniversitenin sosyal, kültürel ve sportif olanaklarından yararlanma, kütüphane, staj ve dikey geçiş sınavlarına girebilme gibi tüm imkanlardan yararlanabilmektedir.

6. Dersleri takip edebilmem için özel bir donanıma sahip olmam gerekir mi?

Her öğrencinin internete bağlanabilen bir bilgisayarı düzenli olarak kullanabilmesi uzaktan eğitimdeki dersleri takip edebilmesi için yeterlidir.

7. Uzaktan Eğitim Programları ücretleri ne kadardır?

Yıllık Eğitim Harcı 3,200 Euro
İngilizce Hazırlık Eğitimi 3,400 Euro

8. Uzaktan eğitimde dersler nasıl yapılıyor?

Uzaktan eğitimde dersler, eş zamansız uygulamalar, çevrimiçi eş zamanlı sanal dersler ve forum saatleri olmak üzere üç aşamalı gerçekleştirilmektedir. eş zamansız uygulamalarda öğrenciler, sistemde yüklü olan ders notlarına diledikleri yer ve saatte erişebilir, bilgisayarına indirerek çalışabilir.
Çevrimiçi dersler ise ilan edilen gün ve saatte yapılır. Derslerde öğretim elemanı stüdyoda akıllı tahta, kamera ve mikrofon kullanarak dersi anlatır. Öğrenciler internet ortamında dersi canlı olarak izleyebilir, öğretim elemanına yazılı veya sözlü olarak soru yöneltebilir ve uygulama yapabilir.
Tüm bunların dışında öğrenciler, kendi aralarında ve öğretim elemanıyla ders hakkında bilgi paylaşımında bulunabilecekleri forum uygulamalarına katılarak bilgilerini arttırabilir, ek kaynakları inceleyebilir. Öğretim elemanları ve sınıf arkadaşları ile iletişim kurabilirler.

9. Ders veren öğretim elemanları ile nasıl iletişim kurabilirim?

Belirtilen programa uygun olarak forum uygulamalarına katıldığınız takdirde eş zamanlı, program dışında da forum üzerinden mesaj göndererek öğretim elemanları ile iletişime girebilirsiniz.

10. Ders içerikleri ile ilgili sormak istediğim soruları nasıl sorabilirim?

Eş zamanlı ders sırasında yazılı ve sesli olarak sorabilir veya forum uygulaması üzerinden sorularınızı eş zamanlı veya eş zamansız olarak tartışabilirsiniz.

11. Normal (örgün) eğitim ile uzaktan eğitim arasında farklar nelerdir?

Hukuki olarak uzaktan eğitim ve örgün eğitim arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Sadece uzaktan eğitim öğrencileri üniversiteye devam zorunluluğu taşımazken, örgün eğitim öğrencileri devam zorunluluğu taşımaktadır. Görülen dersler ve içerikleri birebir aynı olup, uzaktan eğitim programlarında internet üzerinde verilebilecek şekilde düzenlenmiştir.

14. Dersler nasıl işlenir?

E-Öğretimde dersler, eş zamanlı kamera ve mikrofon aracılığıyla sanal oturumlar ve forumlarla uzaktan işleniyor. Ayrıca, eş zamansız ders notları ve okumalar ile bu eğitim destekleniyor. Belirlenen saatler içerisinde sanal sınıflar oluşturuluyor. Öğretim üyesi ile birlikte öğrenciler bu sınıfta buluşuyor.

15. Sınavlar nasıl yapılır?

Sınavlar, final ve bütünlemeler de dersler gibi internet üzerinden yapılıyor.

16. Başka bir üniversitede alınan dersler sayılır mı?

Evet, ders alınan üniversite akredite ise sayılır.

19. Uzaktan eğitimde bütünleme sınavları var mı?

Evet var. Öğrenciler başarısız oldukları derslerden bütünlemelere girebilir.

20. Diplomada uzaktan eğitim yazar mı?

Uzaktan eğitim programlarında verilen diplomalar örgün eğitim programlarında verilen diplomalarla aynı nitelikte ancak bazı üniversiteler diplomalarına “Uzaktan Eğitim” ibaresini ekleyebiliyor.

23. Kabul edilen İngilizce muafiyet dil sertifikaları nelerdir?

Kabul edilen ve öğrencinin İngilizce hazırlık eğitiminden muaf olmasını sağlayan İngilizce dili sertifikaları aşağıdaki gibidir:

 1. TOEFL yazılı sistemde 550
 2. TOEFL bilgisayar tabanlı sistemde 230
 3. TOEFL internet tabanlı istemde 80
 4. IELTS (akademik) sınavından reading notu en az 6.00 olmak koşuluyla toplam 6,5
 5. CAE, CPE ve FCE sınavlarından A, B, C notu

24. Uzaktan İngilizce bölümleri için ilgili üniversitelere ait olan ve uyguladığı İngilizce muafiyet sınavı var mıdır?

Öğrenci İngilizce dil bilgisine biraz güveniyorsa ilgili üniversitenin English Proficiency & Placement Sınavına girer ve İngilizce dil sertifikası şartını yerine getirmiş olur. Öğrenci Muafiyet Sınavına dilerse Bulgaristan’da girer; dilerse uzaktan eğitim programlarının yabancı dil muafiyet sınavını yapma yetkisi bulunan İstanbul Sophia Academy kurumunda girer. Muafiyet sınavı ücreti 250 Euro’dur.

25. Başvuru evrakları nelerdir?

 1. Başvuru Formu (indiriniz)
 2. Niyet Mektubu
 3. Tavsiye Mektubu
 4. Lise diploması ve not çizelgesi (Noter onaylı suret)
 5. Yükseköğrenim Görme Hakkı Belgesi (Noter onaylı suret)
 6. Taahhütname (Noterden)
 7. Sağlık Raporu (Apostilli)
 8. Nüfus cüzdanı veya pasaport fotokopisi
 9. Dört adet resim

Örnekler için tıklayınız.

26. Başvuru tarihleri nelerdir?

Güz Dönemi

En geç 15 Ekim 2018

Bahar Dönemi

En geç 15 Şubat 2018

Yaz Dönemi

En geç 15 Ağustos 2018

Bilgi Almak İstiyorum

Bulgaristan Üniversiteleri için; Kayıt Şartları, Kampanya ve İndirimli fiyatlarımız ile ilgili danışmanlarımız en geç 24 saat içerisinde talebinizi değerlendirerek, sizinle iletişime geçecektir.

Bulgaristan’da Eğitim | Bulgaristan’da Üniversite