Bulgaristan’da Okumak İçin 9 Neden ?

Bulgaristan’da Okumak İçin 9 Neden ?

Bulgaristan Üniversite okumak hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Bulgaristan’da okumak dünya görüşünüzü genişletir

Geçmiş zamanda dil okulu veya üniversite eğitimi için yurtdışına çıkmayı düşündünüz; ancak beraberinde aklınıza şu soru kesinlikle geldi: -Peki yurtdışına çıkarken harcayacağım vakit ve para buna değer mi?

Yurtdışında eğitim almış birisiyle konuşursanız eğer, size mutlaka bunun hayatında yapmış olduğu en iyi şeylerden biri olduğunu ve hatta yaşamını değiştiren bir deneyim olduğunu söyleyecektir.

Son yıllarda büyük tabloya baktığımızda yurtdışında eğitim deyince en çok tercih edilen yerler Doğu Avrupa ülkelerinden bir tanesinin de Bulgaristan olduğunu görüyoruz, ancak Bulgaristan’da günlük yaşam ve eğitim tecrübesinin size neler katacağından hala emin değilseniz; işte bu yolculuğa çıkmanız için size 9 muhteşem neden sunabilirim;

  1. Türkiye’de de temsilcilikleri bulunan ünlü dil eğitim merkezleri fiyatlarının Bulgaristan’da daha cazip olması. İngilizce’den sonra ülkemizde en çok önem arz eden Almanca, Rusçayı ve Çince öğrenme imkânı.
  2. Bulgaristan’da okumak size seyahat imkânı sağlar. Diğer Doğu Blokunda bulunan Balkan ülkelerini görme ve tanıma şansı, diğer Batı Avrupa ülkelerini ziyaret etmenizi hatta üniversitelerine geçiş imkânı sağlar.
  3. Bulgaristan’da okumak başka bir kültürü ilk elden ve yerinde tanımanızı sağlar. Kültürel farklılıklar sadece dil, yemek, görünüm ve kişisel alışkanlıklardaki farklardan oluşmaz. Bunlardan çok daha fazla kişinin değer, inanç ve anlayışlarına da yansıyan, kişinin yaşam şekli ve dünyayı gözlem şeklini oluşturan büyük bir faktördür. Yurtdışı deneyimi olan bir öğrenci kendi kültürünün dışındaki diğer kültürleri daha rahat anlar hale gelir ve dolayısıyla dünyaya bakış açısı daha geniş ve hoşgörülüdür.
  4. Bulgaristan’da okumak, size bir sınıfta alınan eğitimden çok daha fazla beceri ve deneyim sağlayacaktır. Gerçek anlamıyla ayaklarınızın üzerinde durmak ve karşınıza çıkabilecek sorunlarla mücadele etmenizin neticesinde kendinize olan inancınız ve güveninizin artması belki de en büyük kazancınız olacaktır. Hayatınıza yeni olan durumlar adapte olmaktaki becerilerinizin artması size  yaşam boyu yardımcı olacaktır.
  5. Bulgaristan’da okumak, size dünyanın değişik yerlerinden arkadaş edinme fırsatını sağlar.
  6. Bulgaristan’da okumak, kendiniz hakkında yeni şeyler öğrenmenizi sağlar.Yurtdışında edinmiş oldukları deneyim genellikle kendi inanç ve değerlerini yeniden gözden geçirmeye zorlar. Yeni kültürleri yaşayarak tanımış olmak kendi kültürünüzde ki alışkanlıklar ve inançlara farklı gözlerle bakmanızı sağlayacaktır. Daha önce farkında bile olmadıkları bazı değerler daha güçlenirken, bazıları da yeni bakış açılarıyla değişikliğe uğrar.
  7. Bulgaristan’da okumak, dünya görüşünüzü genişletir. Farklı ülke insanları ve kültürleriyle tanışık olma deneyimi birçok ön yargının kaybolmasına, yerine hoşgörü ve toleransın artmasına sebep olur. Dünya vatandaşı olma yolunda önemli yollar kat edilmiştir. Kendinize de hem özel hem de iş hayatında etkili olacak olumlu bir bakış açısını kazandırmış olacaktır.
  8. Yurtdışında okumak alışık olduğunuz eğitim rutinini değiştirir. Kendi ülkenizde var olan eğitim sisteminin dışında yeni bir sistemde eğitim almak hem sizi monotonluktan kurtarır hem de daha farklı tarzları deneyimlememizi sağlar.
  9. Bulgaristan’da okumak işe girme imkânlarını arttırır. İnsan kaynakları sorumlularının  işe alımlarda yurtdışında okumuş bir aday ülkesinden hiç dışarı çıkmamış bir adaya göre öz güveni daha fazla, zorlukları karşılamada etkin, disiplini gelişmiş, farklı ortamlara daha çabuk uyum sağlayabilen, problemlere çözüm konusunda daha yaratıcı ve kendini motive edebilen kişiler olarak görürler. Yurtdışında yabancı bir ülkede edinmiş olduğunuz yaşam ve eğitim tecrübesi, başka bir kültürle anlaşabilmiş olmanız ve tabi olmazsa olmaz yabancı bir dile tam hâkim olmanız, sizi diğer adaylardan çok ön sıralara taşıyacaktır.

Bulgaristan'da Üniversite

Nikoleta İvanova

Bakış Açınızı değiştirmek için tıklayınız!

 

Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi Ayrıcalıklarından faydalanmak için hemen başvur

Bulgaristan’da Üniversite | Bulgaristan’da Eğitim