Aklımdaki Sorular

Aklımdaki Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR VE “DOĞRU BİLİNEN” BAZI YANLIŞLAR

Bulgaristan'daki eğitim ile alakalı merak ettiğiniz her konu hakkındaki sorunuzu lütfen sorunuz! Bizler doğruyu ve hakikatı sizlere anlatacağız. Bunun için varız. BAŞLAYALIM!

1. Bulgaristan’da ilk binde olan üniversite var mı? YKS şartı var mıdır?

Evet vardır. Sofya Üniversitesi “St. Kliment Ohridski” dünyadaki ilk bin üniversite arasındadır. Son yayımlanan YÖK yurtdışı yükseköğrenim tanıma ve diploma denklik yönetmeliği gereğince YKS şartı olmadan bu üniversitede eğitim alabilir ve mezuniyet sonrası SYBS işlemine tabi olmadan direk denklik alırsınız.

2. ÖSYM sınavlarına giremedim veya yeterli puanı alamadım. Tarafınızdan temsil edilen üniversitelere sınavsız kayıt olabilir miyim?

Evet kayıt olabilirsiniz. Ancak mezuniyetiniz sonrası YÖK denklik prosedürünü takip etmeniz gerekir. Türkiye Cumhuriyeti’nin de taraf olduğu Lisbon Anlaşması gereği şayet mezun olduğunuz üniversite ilgili ülkede ekredite edilmiş ise ve YÖK tarafından da tanınıyorsa her halükarda denklik alırsınız. Sadece bu denklik alma sürecinizin gidişatına YÖK karar vermektedir, yani mezuniyet sonrası SYBS tabi olmadan direk denklik alıp almamanıza; SYBS ile denklik almanıza; ders farklarını vererek veya staj yaparak denklik almanıza veya alt komisyon görüşü ile denklik almanıza tamamıyla YÖK karar vermektedir. Genelde öğrenciler mezuniyet sonrası herhangi bir SYBS işlemine tabi olmadan denklik almak isterler ki en doğal haklarıdır fakat bu sürecin altyapısının da daha üniversite eğitimine başlarken sağlanması gerekmektedir. Bizim kurum olarak üniversite kabullerinde belli başlı kriterler getirmemizin ve sadece belli başlı üniversite ve programları ile çalışmamızın asli sebebi de budur. Yoksa ben kendime güveniyorum, sizlerin getirmiş olduğu kriterlerden bağımsız olarak eğitim almak istiyorum ve mezuniyet sonrası da SYBS girer gerekli puanları alırım diyorsanız, zaten sorun yok demektir.

3. ÖSYM sınavlarında eğitim almak istediğim programla alakalı taban puanı almış bulunmaktayım. Programlarınıza kayıt olduğumda denklik sürecim nasıl olacak?

İlgili programın taban puanı ve üstünü alarak kayıt olan öğrenci, Türkiye’deki bir üniversiteden mezun olmuş öğrencilerle aynı haklara ve denkliğe sahiptir.

4. Denklik benim için önemli değil, yine de mezun olduktan sonra YÖK denklik işlemlerine tabi olur muyum? Diğer bir sorum da, eğitimim esnasında askerliğimi tecil edebilir miyim?

Türkiye’ye döndükten sonra icra edeceğiniz meslekle alakalı denklik işlemi benim için önemli değil, Türkiye’de özel sektörde, ya da yurtdışında yoluma devam edeceğim diyorsanız sadece lise diplomanızla üniversite kaydınızı yapabilirsiniz. Örneğin bilgisayar, tasarım, işletme, müzik, sinema vb. bölümlerden mezun olanlar, Türkiye’ye geldiklerinde genellikle özel sektörde çalışmakta ve dolayısı ile denklik bu meslek gruplarındaki işverenler için bir önem arz etmemekte, zira özel sektörde denkliğe değil, alınan eğitimin kalitesine, adayın kendisini nasıl geliştirdiğine bakılır.

Evet, lisans eğitiminiz esnasında askerliğinizi tecil edebilirsiniz.

5. EHSEM Üniversitesi pathway (köprü) programı nedir?

Bulgaristan’da eğitim görmek istiyorsunuz ve yabancı dil bilginiz yeterli seviyede değil veya akademik hazırlık eğitimi ile üniversiteye gireceksiniz. EHSEM Üniversitesi Pathway (köprü) programı tam size göre!

Pathway programI üniversite eğitimi ile birleşik bir şekilde size İngilizce ve akademik hazırlık eğitimi sunmaktadır. Programın temeli, değişik lise eğitimlerinden gelen bir çok öğrencinin seviyeleri farklılık gösterdiği için pathway programları sayesinde bu farklılıkların minimize edilmesine, öğrencilerin akademik hayata hazırlanmalarına ve yeterli seviyeye gelmeleri dayanmaktadır. Köprü programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, üniversiteye yabancı dil seviye ve akademik yeterliliklerini sağlayarak devam etmiş olmaktadırlar.

İngilizce için kabul edilen muafiyet belgeleri veya sınavları nelerdir?

İbraz edilen belgelerin üniversitenin başvuru tarihinden önceki iki yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. İki yıldan daha eski belgeler kabul görmemektedir.

Muafiyet için kabul edilen İngilizce dil belgeleri ve sınavları:

IELTS: 6.00
TOEFL IBT: 70
CPE: ≥ B
CAE: ≥ B
Sofya EHSEM University Proficiency and Placement Exam:80

Not: EHSEM Üniversitesi yönetimi öğrenci tarafından muafiyet maksatlı ibraz edilen bütün dış sınav sonuçlarının (CAE, IELTS, TOEFL) güvenilirliği konusunda araştırma yapabilir. Bu amaçla dış sınav sonucu ibraz eden öğrencilerden sınav kayıt şifrelerini isteyebilir, öğrencileri değerlendirme sınavına alabilir, öğrencilerin sınav sonuçlarıyla ilgili olarak sınav merkeziyle iletişimde bulunabilir. Dış sınavında sorun tespit edilen veya değerlendirme sınavı sonucunda İngilizce düzeyi dış sınav sonucu ile uyumlu bulunmayan öğrencilerin dış sınav sonucu geçersiz sayılabilir. Sınav sonucu geçersiz sayılan öğrencilerin İngilizce hazırlık programına alınıp alınmayacağına ve atılacak diğer adımlarla ilgili kararı üniversite yönetimi verir.

6. Yeri gelmişken şunu da sormak isterim. Yabancı dil hazırlık kursunun parasını ödeyip kursa gitmeden de hazırlık yılını atlatabileceklerini iddia eden şahıs ve firmalar mevcut. Bu mümkün müdür?

Biz, temsil ettiğimiz yükseköğretim kurumları ile alakalı görüş beyan etmeyi tercih ederiz fakat bu da var olan ve bildiğimiz bazı gerçekleri de susacağız manasına gelmemektedir. Evet, bazı üniversitelerde (ki biz dernek üyesi bir firma olarak, ne böyle bir uygulamayı tasvip ediyoruz, ne destek veriyoruz, ne de bunu yapan üniversiteler ile çalışıyoruz) bu mümkün olmakla beraber bu şekilde bir işlemi yaptığınız takdirde zarar gören siz öğrenciler olursunuz. Dili öğrenmeden üniversiteye devam etmeniz zor olmakla beraber, ki etseniz bile meselenin fıtratı gereği başarılı olmanız mümkün olmaz, sizleri bu yola teşvik eden aracıların yıllarca kurbanı ve müşterisi olursunuz; en güzel yıllarınız olan gençlik yıllarınız ve paralarınız çöpe atılmış olur. Kendinize ve ailenize lütfen yazık etmeyin, hazırlık sınıfına devam edin, hakkınız ve ihtiyacınız olan yabancı dili öğrenin! Zaten yurtdışında okumanızın en büyük avantajlarından biri de bu değil midir?

7. Web ortamındaki bazı tanıtımlarda Türkçe eğitim dilinden bahsedilmektedir, doğrusu nedir?

Kesinlikle yalandır ve itibar etmeyiniz. Bulgaristan Eğitim Bakanlığı'nın onayladığı ve üniversitelerin de uyguladığı eğitim dili Türkçe olan herhangi bir program yoktur ve hiç bir zaman da olmamıştır. Eğitim dilleri genelde Bulgarca, İngilizce, Fransızca ve Almanca’dır.

Eğitim dili Türkçe olan programlara kati surette denklik verilmeyeceğine ve başvuruların red edileceğine dair YÖK kararı aşağıdaki gibidir:

Yurt Dışında Yükseköğrenim Görmek İsteyenlere Duyuru (25.08.2016)

Yurt Dışında Türkçe Eğitim

Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalarla öğrenim dilinin Türkçe olduğu belirlenen programlar veya Yükseköğretim Kurulunca tanınan yurt dışındaki Türkçe yükseköğretim programları dışında (Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi haricinde), yükseköğretim kurumlarının açtığı ve öğrenim dili Türkçe olan programlardan alınan diplomalar için yapılan başvurular reddedilmektedir.

8. Bulgaristan’da eğitimim esnasında bulunmam gereken minimum gün sayısı nedir?

Bu soruyu sürekli garip ve enteresan bulmakla beraber (şayet tam zamanlı eğitim için gelmişsen eğitim aldığınız müfredat ne kadar gerektiriyorsa o kadar kalacaksınızdır) yine de cevaplayalım. Şayet iyi bir eğitim almak ve başarılı olmak isterseniz, tam zamanlı eğitimin müfredat süresinin en az %70 oranında Bulgaristan’da bulunmanız gerekmektedir.

9. Aynı anda iki bölüm okuyabilir miyim?

Tabi ki de okuyabilirsiniz, yeter ki bunun için yeterli zamanınız, paranız ve enerjiniz olsun.

11. Yine başka tanıtımlarda bazı programlar için örgun eğitim olup dönemde iki hafta ders işlenmektedir diye yazmaktadır. Bu mümkün müdür?

Tabi ki de mümkün değildir. Böyle bir uygulama söz konusu değildir. Ne teknik olarak mümkündür ne de kanunen müsaade ederler. İtibar etmeyiniz!

12. Bulgaristan'dan Türkiye veya diğer Avrupa üniversitelerine eğitimimi transfer (yatay geçiş) edebilir miyim?

Tabi ki de transfer edebilirsiniz. Türkiye değil dünyanın her yerindeki üniversitelere transfer edebilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken geçiş yapmayı düşündüğünüz üniversitenin ilgili bölümü ile alakalı eğitim transfer (yatay geçiş) şartlarını iyice araştırmanız ve bu şartlara haiz olup olmadığınızı öğrenmenizdir.

13. Eğitimim boyunca bölüm veya üniversite değişikliği yapabilir miyim?

Kesinlikle evet, yeter ki bu karar sizin lehinize ve üniversite yönetmeliklerine uygun olsun.

14. Okuyacağım bölüm konusunda kararsızım, ne yapabilirim?

Müsterih olunuz. Pathway (köprü) programınız boyunca farklı alanlarda veya sizin eğitim almayı düşündüğünüz bölümlerde eğitim alan arkadaşlarınız ile tanışacak, üniversite ziyaretleriniz olacak, derslere girecek ve bu şekilde en doğru kararı almış olacaksınız.

15. Kayıt esnasında belirtilmeyen bir bedel daha sonradan talep edilebilir mi?

Kesinlikle hayır. Kayıt esnasında belirtilmeyen bir bedel daha sonradan talep edilmez. Bu konudaki haklarınız yapılan sözleşmeler ile garanti altına alınmaktadır.

16. Okul harçlarını taksitli ödeme imkânım var mı?

Genel çerçevede okul harçları iki taksit şeklinde ödenmektedir fakat Anatolia Eğitim Vakfının anlaşmalı olduğu üniversitelerde 10 taksit uygulaması yapılmaktadır.

17. Danışmanlık ve rehberlik ücreti ne kadardır? Bu ücrete ne tür hizmetler dahildir?

Sophia Academy, Anatolia Eğitim Vakfı ve BAELAC (Bulgarian Association of Educational & Language Agency Consultants) üyesi bir kurum olarak derneğin her türlü politikasına riayet edeceğine dair taahhütte bulunmuştur. Bu taahhütlerden biri de danışmanlık ve rehberlik hizmeti verilen öğrenci adayları ve ailelerinden başvuru ve kabul harçları dışında (1.250 Euro dışında) ekstra bir ödeme talebinde bulunmayacağıdır. BAELAC üniversiteler ile yapmış olduğu anlaşmalara istinaden üye firmalar danışmanlık hizmet bedeli ücretlerini üniversitelerden talep edecektir ve kesinlikle öğrenci adayı veya velisini bu konuda rahatsız etmeyecektir.

Bu ücrete tabi olan hizmetlerin genel çerçevesi şöyledir:

 • Ön Danışmanlık
 • Üniversite Başvuru Süreci
 • Vize Süreci Planlaması
 • Seyahat Organizasyonu ve Yerleştirme
 • Şehir ve Üniversite Turu
 • Oryantasyon Programı
 • Sosyal Adaptasyon
 • Oturum İşlemleri
 • CV Güçlendirme Faaliyetleri
 • Akademik Mentorluk
 • Üniversite hayatı boyunca tam destek

18. Tarafınızdan temsil edilen üniversitelerin uzaktan eğitim programları var mıdır? Uzaktan eğitim programlarının denklikleri var mıdır?

Bulgaristan’da uzaktan eğitim imkânı sunan tek üniversite Bölgesel Kalkınma ve Endüstriyel Tarım Üniversitesidir (UARD). Uzaktan eğitim programlarının denkliği vardır ve tam zamanlı programlarda olduğu gibi denklik başvurusunda bulunan kişinin dosyası YÖK yurtdışı yükseköğrenim tanıma ve diploma denklik yönetmeliğine istinaden değerlendirilir.

19. Bulgaristan’da üniversitelerin ücretleri ne kadar?

İktisadi ve Teknik Bilimlerde yıllık 2.700 Euro-4.000 Euro arasındadır.

Tıp eğitimlerinde ise yıllık 8,000 Euro’dur.

Anatolia Eğitim Vakfı Türk öğrenciler için bazı üniversitelerle TL üzerinden anlaşma yapmış olup ücretler 9.900 – 13.900 TL arasında sabitlenmiştir.

20. Pathway (köprü) programı ücreti nedir?

Pathway (köprü) programı ücreti 3,400 Euro 'dur.

21. Bulgaristan üniversitelerinde burs imkanları var mıdır?

Evet, vardır.  AB Başarı Bursları, Üniversite Başarı Bursları ve Anatolia Eğitim ve Kültür Vakfı Akademik Başarı Bursları mevcuttur. Başarı bursları şartlarını sağladığınız takdirde yılda ortalama 750 – 1,000 Euro arasında burs alabilirsiniz.

22. Çift Anadal ve Yandal imkânı var mı?

Evet, var. Öğrencinin ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.75 olması gerekir.

23. Diploma Supplement Label sahibi olacaksınız diye reklamlar gözümüze çarpmaktadır. Bu nedir acaba?

Diploma Eki (DE) Yükseköğretim Kurumları tarafından diplomanın yanı sıra verilen tamamlayıcı ve açıklayıcı bir belgedir. Diploma Eki, üniversite mezunlarının aldıkları eğitimin diğer ülke ve eğitim sistemlerinde tanıtılmasına yardımcı olmakta; aynı zamanda mezunun aldığı akademik derece, düzeyi, içeriği ve mesleki yetkinlikler hakkında detaylı bilgi vermektedir. Diploma eki, tüm öğrencilere otomatik ve ücretsiz olarak, yaygın kullanılan bir Avrupa dilinde (İngilizce) hazırlanmaktadır.

Diploma Eki’nin Öğrenciler için Faydaları:

 • Yurtdışında daha kolay anlaşılan ve kıyaslanabilen bir diplomaya sahip olunması
 • Öğrencinin akademik gelişimi ve öğrenimi boyunca kazandığı yeterliliklerin kusursuz bir tanımını içermesi
 • Öğrencinin başarı ve yeterliklerinin tarafsız bir ifade olması
 • İş imkânlarına veya ileri seviyedeki yurtdışı eğitim olanaklarına daha kolay erişim sağlanması
 • İstihdam edilebilmeyi desteklemesi

24. Adalet MYO mezunuyum. Hukuk alanında lisans tamamlama yapabilir miyim?

Yapmasına yaparsınız tabi ki, fakat denklik talebiniz olacağından YÖK'nun bu konudaki kararını dikkatlice okumanızda fayda vardır. Buyurunuz:

Yurtdışındaki Yükseköğretim Kurumlarında Hukuk Alanında Eğitim Almak İsteyen Öğrencilerin Dikkatine (21.08.2015)

Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olup yurtdışındaki hukuk fakültelerine LYS'de ilk 150 bin içindeki puanı almadan kayıt yaptıran öğrencilerin mezuniyetleri akabinde denklik işlemlerinin yapılmayacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur.

25. Lisans tamamlama programlarında Bulgaristan’da kaç gün kalınması gerekir ve denklik alınabilmesi için ne yapılmalıdır? Bu arada, bazı firma tanıtımlarında lisans tamamlama programlarının sadece belli firmalar aracılığı ile gelen öğrenciler için geçerli olacağı yazmaktadır, doğrusu nedir? Ve aynı zamanda dönemde iki hafta bulunmanın yeterli olduğundan bahsedilmektedir. Doğrusu nedir?

Öncelikle bir kavrama açıklık getirmeliyiz. Yurtdışı yükseköğrenim tanıma ve diploma denklik yönetmeliğinde lisans tamamlama veya yatay geçiş diye bir ifade yoktur. Fakat bu demek değildir ki iki yıllık ön lisans eğitiminizi veya hâlihazırda öğrenim görmekte olduğunuz eğitiminizi transfer edemezsiniz! Tabi ki de transfer edebilirsiniz fakat bu süreci doğru bilmenizde ve yürütmenizde fayda vardır. Neyi mi kastediyoruz?

Eğitim transferi veya lisans tamamlama yapacak olan öğrenci arkadaşımız, her şeyden önce lisans eğitimine kayıt olan diğer öğrenciler ile aynı kanun ve uygulamalara tabidir. Haliyle, örgün eğitim müfredat süresinin en az %70 oranında Bulgaristan’da bulunması gerekmektedir. İki hafta kalarak dönem kapatacaksınız diye reklam yapanlara itibar etmeyiniz, yıllarınıza ve paralarınıza yazık olur. Lisans programlarında olduğu gibi, lisans tamamlama programları da kimsenin tekelinde değildir, lütfen bu tarz yanlış yönlendirmelere de itibar etmeyiniz.

26. Lisans tamamlama programlarına direk üçüncü sınıftan başlatabileceklerini iddia eden firmalar mevcut. Bu mümkün müdür?

Maalesef, bu konu ile alakalı yapılan en büyük spekülasyonlardan biri de sizleri direk üçüncü yıldan başlatacakları yönündedir. Bunu iddia edenler ya Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı kanunlarına vakıf değiller, ki muhtemelen öyle, ya da gerçekleri bildikleri halde sizlere yalan söyleyip yanlış yönlendirmektedirler.Bu piyasa yalanına lütfen itibar etmeyiniz.

Lisans tamamlama programına katılacak olan bir öğrenci her şeyden önce, okumayı düşündüğü üniversiteye lise mezunu olarak başvuru yapar. Gerekli değerlendirmeler sonucunda onay alır ve D tipi öğrenci vizesini alarak Bulgaristan’a gelir. Geldikten sonra şayet eğitim alacağı programın diline hakim ise yabancı dil sınavına girer ve başarılı olduğu takdirde eğitimine başlar. Başarılı olamazsa ilgili üniversitenin köprü programına katılır ve yabancı dil & akademik hazırlık eğitimini tamamlar.

Bundan sonrası ilgili programın bölüm başkanlığına bağlıdır. Türkiye’de alınan derslerin içerikleri yatay geçiş yapılacak programın ders içerikleri ile örtüşüyorsa ve not ortalaması da 100 üzerinden en az 60 ise bu dersler tanınır ve öğrencinin durumunuza özel, kalan dönemlerde alması gereken dersleri içeren bireysel eğitim- öğretim planı oluşturulur ve öğrenci eğitimine başlar. Öğrencinin kaç dönemde programı tamamlayacağı ona özel oluşturulan bu bireysel ders planında belirtilir. Genel çerçevede Türkiye’de alınan dersler ile kayıt olunan programın dersleri uyuşuyorsa 4 veya 5 dönemde lisans eğitimi tamamlanır.

Unutulmaması gereken diğer bir önemli nokta da, Lisbon Anlaşmasına imza atan ve Bologna sürecine katılan ülkeler (ki Bulgaristan ve Türkiye imza atmıştır bunlara) karşılıklı olarak eğitim-öğretim seviye ve derslerini tanıma kararı almışlardır, yani sizin iki yıllık bölümünüzün Bulgaristan'daki muadili bir bölümün içeriği örtüştüğü müddetçe hukuki olarak aldığınız dersleriniz tanınmak zorundadır ve bu sizin en doğal hakkınız, ekstra para ödeme gibi bir durumunuz söz konusu bile değildir. Buradaki en önemli mesele, Bulgaristan üniversite yönetmeliklerini iyi okuyabilen ve anlayan, gerektiğinde uluslararası sözleşmeleri argüman olarak kullanabilen doğru firmalara ulaşmanızdır sadece.

27. Bakaya kaldım. Lisans başvurusu yapamaz mıyım?

Bakaya durumda olan kişi lisans yapmak istiyorsa önce askerlik şubesine gider. Askerlik şubesinde kişiye bakaya kaldığı gün kadar para cezası kesilir ve kişiye bir sonraki celp döneminde askere gideceği ve o tarihe kadar askerlikle ilişiği olmadığına dair evrak verilir. Bu evrakla siz üniversiteye gideceksiniz ve diğer evraklarla birlikte başvurunuzu yapacaksınız. Bu durumda o gün itibari ile askerlikle ilişiğiniz olmadığı için lisans başvurunuz geçerli kabul edilir. Lisansa kabul edilirseniz de üniversiteden alacağınız öğrenci belgesi ile askerliği ertelersiniz. Yani bakaya kalan kişiler de lisans başvurusu yapıp lisansa kayıt olabilir ve askerliği erteleyebilir.

28. Bulgaristan'da öğrencilik yaparken araç satın alıp kullanabilir miyim?

Evet, oturum izninizi aldıktan sonra her zaman araç alabilir ve kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, Türk ehliyetleriniz Bulgaristan’da geçerlidir.

30. Bir üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığından nasıl emin olabilirim?

Yurt Dışındaki Üniversitelerin Tanınması Hakkında (05.12.2017)

Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının tanınması/tanınmaması ile ilgili işlemler “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği" çerçevesinde sadece Kurulumuz Başkanlığınca yürütülmektedir. Kamuya açık İnternet sitelerinde, muhtelif arama motorlarında vs. yer alan “Yurt Dışında Tanınan Üniversitelerin İsimlerinin Listesi" başlıklı ve içerikli yazılara itibar edilmemesi ve söz konusu bilginin yalnızca Kurulumuzdan yazılı olarak sorulması hususları kamuoyuna önemle duyurulur.

Yök Denklik Birimi

32. Tanınma ve denklik aynı şey midir?

Yurtdışında eğitim almaya karar veren öğrenci ve velilerin ilk aklına gelen soru “YÖK DENKLİĞİ VAR MI?” olur. YÖK denkliğiyle ilgili uygulamalara geçmeden önce, bu uygulamalarla ilgili genellikle karıştırılan iki önemli başlığı tanımlamak gerekiyor.

1.YÖK tarafından tanınma
2.YÖK denkliği

Tanınma

Tanınma üniversiteler ile ilgili bir durumdur. Yurtdışında gideceğiniz ülke, üniversite, üniversitenin fiziki yapısı, kadro yapısı, eğitim uygulamaları vb. kriterler incelenerek üniversitelerin uygunluğuna; daha doğrusu eğitim kurumunun üniversite vasfı taşıyıp taşımadığına karar verilir. Bir diploma için denklik başvurusu yapabilmeniz için öncelikle diplomayı aldığınız üniversitenin YÖK tarafından tanınıyor olması gerekir. Genellikle devlet üniversiteleri ile geçmişi olan özel üniversiteler YÖK tarafından tanınır.

Yurtdışında okuyacağınız üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığını öğrenmek için YÖK’e dilekçe vermeniz gerekiyor. Dilekçeye adınızı, soyadınızı, telefonunuzu, adresinizi, istenen okulun tam adını (Orjinal adı, İngilizce adı, Türkçe adı), okulun bulunduğu ülkeyi, şehri, ilgili bölümün adını, almak istediğiniz eğitim düzeyini (ön lisans, lisans, yüksek lisans) mutlaka yazınız, daha sonra YÖK Denklik Birimi’ne posta ya da kargo ile gönderiniz. Cevap en geç 30 gün içinde dilekçede belirtilen adrese postalanır.

Telefon (Denklik İşlemleri ve Başvuru Sorgulama): 444 8 965 (444 8 YÖK)
Adres: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı – 06539 Bilkent / ANKARA
E-posta:denklik@yok.gov.tr

YÖK İletişim

Denklik
Denklik almış olduğunuz eğitimin içeriği ile ilgili bir konudur. Temel olarak anlamı eğitiminiz boyunca almış olduğunuz zorunlu derslerin ve içeriklerinin, Türkiye’de aynı bölümün zorunlu dersleri, içerik ve yoğunluklarıyla uyumlu olması aranır. Bu uyum ve uygunluk varsa aldığınız diplomaya denklik verilir. Bu uyumun olmaması durumunda ise, eksik görülen dersleri Türkiye’de bir üniversitede almanız ya da denklik sınavına girmeniz istenebilir. Bu konuya dair en sağlıklı ve açıklayıcı bilgi için:

Akreditasyon, Tanıma ve Denklik Nedir?

33. Bologna Süreci nedir?

Bologna Süreci, 2010 yılına kadar Avrupa Yükseköğretim Alanı yaratmayı hedefleyen bir Avrupa reform sürecidir. Pek çok uluslararası kuruluşun işbirliği ile Türkiye'nin de dahil olduğu 47 üye ülke tarafından oluşturulan ve sürdürülen, alışılmışın dışında bir süreçtir. Bologna Sürecinin oluşturmayı hedeflediği Avrupa Yükseköğretim Alanı içerisinde yer alan ülke vatandaşları, yükseköğrenim görmek ya da çalışmak amaçları ile Avrupa’da kolayca dolaşabileceklerdir. Avrupa, gerek yükseköğretim ve gerekse iş imkanları açısından dünyanın diğer bölgelerinden kişiler tarafından tercih edilecek hale getirilecektir.Avrupa Yükseköğretim Alanında gerçekleşmesi arzulanmayan tek şey, üye ülkelerin eğitim sistemlerinin tek tip yükseköğretim sistemi haline getirilmesidir. Avrupa Yükseköğretim Alanında hedeflenen, çeşitlilik ile birlik arasında bir denge kurulmasıdır. Amaç, yükseköğretim sistemlerinin kendilerine özgü farklılıkları korunarak birbirleriyle karşılaştırılabilir ve uyumlu hale getirilmesinden ibarettir. Bu şekilde, bir ülkeden ya da yükseköğretim sisteminden diğerine geçiş kolaylaşması ve böylece öğrenciler ve öğretim görevlilerin hareketliliği ve istihdamının artırılması planlanmaktadır.

Lisbon Sözleşmesi

34. Bulgaristan'da üniversite eğitimi nasıldır?

Bulgaristan son yıllarda siyasi, ekonomik ve eğitim olarak Doğu Avrupa'nın en göze çarpan ülkelerinden biri haline gelmektedir. Bu enerjik yapısı nedeniyle, ülkede eğitim alan yabancı öğrenci sayısı son yıllarda katlanarak artma eğilimi göstermiştir. Bunun en önemli nedenlerinden biri hiç şüphesiz ülkenin Avrupa Birliği'ne girmesinden sonra özellikle eğitim alanında halihazırda yüksek olan kalite standartlarını daha da yükseltmiş ve Bulgaristan üniversitelerinden alınan diplomaların tüm dünyada prestij ve geçerliliğinin çok artmış olmasıdır.Bulgaristan’da eğitim almayı çok avantajlı kılan bir diğer neden ise ülkenin özellikle öğrenci yaşamı ve öğrenim maliyetleri açısından birçok ülkeye kıyasla çok ekonomik ve elverişli olmasıdır. Bulgaristan’da eğitim almayı tercih eden öğrenciler birçok bölümde İngilizce ya da Bulgarca eğitim alabilmektedirler. İngilizce eğitim verenler üniversitelerde yıllık öğrenim ücreti 2.700 – 4.000 Euro seviyelerindedir. Bazı üniversiteler Britanica, British Council ve Cambridge gibi İngilizce dil eğitimi veren kurumlar ile anlaşmalıdır ve bu kurumların dil sertifikalarını tanımaktadırlar.

Sonuç olarak yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler hem ekonomik hem de prestijli ve kaliteli bir eğitim arıyorlarsa Bulgaristan bunun için Avrupa'daki en iyi seçeneklerden biridir.

35. Uzaktan veya yarı zamanlı lisansüstü eğitim programlarına kayıt olunarak askerlik tecili yapılır mı?

Evet. Askerliğinizi tecil ettirebilmeniz için illa da tam zamanlı eğitim programlarına kayıt yaptırmak zorunda değilsiniz. Tam zamanlı eğitim programlarına kayıt olanlar ile uzaktan veya yarı zamanlı programlara kayıt olanlar hukuki açıdan aynı hak ve taleplere sahiptirler.

Bilgi Almak İstiyorum

Bulgaristan Üniversiteleri için; Kayıt Şartları, Kampanya ve İndirimli fiyatlarımız ile ilgili danışmanlarımız en geç 24 saat içerisinde talebinizi değerlendirerek, sizinle iletişime geçecektir.

Bulgaristan'da Eğitim | Bulgaristan'da Üniversite