Ekonomik ve Kaliteli Üniversite Eğitimi

AB’nin en Ekonomik ve Kaliteli Destinasyonunda Üniversite Eğitimi!Ivanka Martinova

Derneğin kuruluş amacı nedir? Derneğinizden bahseder misiniz?

Size biraz iddialı gelebilir lakin cevabı basit aslında. Bulgaristan Eğitim Danışmanları ve Yabancı Dil Eğitimi Kurumları Derneği, Bulgaristan’daki eğitim danışmanlık hizmetlerinin ehil kişilerce sunulması ve Türkiye Cumhuriyeti’ndeki üniversite adaylarının Bulgaristan’da liyakat eksenli hizmet alması gerektiğine inandığımız için kuruldu. Derneğimizin başlıca misyonu, Türkiye’de Bulgaristan’ın güvenilir üniversiteleri ve denkliği olan programları hakkında kamuoyu oluşturmak, Bulgaristan’da eğitim almak isteyen öğrencileri ve onların velilerini doğru bilgilendirmek, gençlerin kariyerleri konusunda en doğru seçimi yapmalarına yardımcı olmaktır.

Bulgaristan’da 50 üniversite olduğunu biliyorum fakat dernek olarak sadece belli başlı üniversiteleri lanse etmektesiniz. Bunun özel bir nedeni veya amacı var mıdır?

Evet, var. Maalesef bizim dernek yönetimi olarak hep bir kalite takıntımız oldu. Sorunuza soruyla cevap versem kızmazsınız umarım. Türkiye’de de en az 180 üniversite var fakat ülke sınırları içinde veya uluslararası alanlarda genelde lanse edilenlerin sayısı 10-15 geçmez. Neden sizce desem? Üye firmalarımız tarafından temsil edilen ve sadece İngilizce, Fransızca ve Almanca eğitim verilen programları sunan bu belli başlı üniversitelerin politikası YÖK’ün denklik politikasına uymaktadır, dünyaca tanınmaktadır ve uluslararası akredite kuruluşlarınca da tescil edilmişlerdir. Bir de yaptığımız bazı araştırmalarda şu sonuca vardık; dünya mütemadiyen değişmekte, değişmeyen tek şey ise köklü ve güvenilir üniversitelerin mükemmelliği. Bu üniversitelerin başarılarının temelinde girişimci ruhları, sınırları aşan vizyonları ve gerçek tecrübelerden öğrenme aşklarını yitirmeyişlerine yatmakta olduğunu gördük. Statükoyu kabullenmemeleri var etmiştir onları ve farklı kılmıştır. İşte bu yüzden, biz bu belli başlı Bulgaristan üniversitelerini ve belli programlarını güvenilir ilan ettik.

Dernek olarak sadece Türkiye ile mi çalışmaktasınız ve temsil ettiğiniz üniversite programlarında kontenjan sınırlaması var mıdır?

Türkiye başta olmak üzere Çin, Suriye, Tunus, Almanya gibi toplamda 14 ülke ile çalışmaktayız. Tarafımızdan temsil edilen programların elbette yabancı öğrenci kontenjanı mevcut. Haliyle, bir programın kontenjanı 50 ise, bu asla sadece Türkiye için ayrılan kontenjan olarak algılanmamalıdır. Bu toplamda çalıştığımız tüm yabancı ülkeler için ayrılan yıllık toplam kontenjan sayısıdır. Erken başvuru yapılmasını tavsiye etmemizin sebeplerinden biri de budur zaten.

Peki, Bulgaristan üniversitelerinin denklik sorunu var mıdır?

Bu konu ile alakalı ciddi derecede spekülasyonlar mevcut, bunun başlıca sebebi de YÖK yönetmeliklerinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin de tabi olduğu Lisbon Antlaşması ve takip ettiği Bologna Süreci’nin doğru anlatılmaması veya anlaşılmamasıdır. Son yönetmelik gereğince de yurtdışından mezun olan her öğrenci ( evrakları sahte olmadığı müddetçe) denklik alabilecektir. Denklik verilmesi üç halde gerçekleşmektedir:

  1. Direk denklik yani SYBS olmadan,
  2. YÖK tarafından belirlenen bir alt komisyon görüşüne istinaden,
  3. SYBS işlemine tabi tutularak.

Öğrencinin hangi durumlarda bu üç ihtimalden birine tabi olacağı konusundaki bilgiler detaylı şekilde yönetmelikte mevcuttur. Yani öğrenci Bulgaristan mezunu olsun, Avusturya veya Kanada mezunu olsun, şayet denklik ister ise aynı yönetmeliğe tabidir. Öğrencilerimiz üye firma danışmanlarına ulaşarak konuya dair daha detaylı bilgi alabilirler.

Bir öğrencinin YKS puanı ile Bulgaristan’da okuması mümkün mü? Mesela Bitlis Eren Üniversitesi bilgisayar mühendisliğini kazanan fakat gitmek istemeyen bir öğrenci bu YKS puanı ile Bulgaristan’da okuyabilir mi?

Elbette. Kazanmış olduğu bölümü okumak şartı ile temsil ettiğimiz üniversitelerde okuyabilir ve mezuniyet sonrası seviye yeterlilik belirleme sınavına (SYBS) tabi olmaksızın direk denklik alır.

Bildiğim kadarıyla Bulgaristan’da dünyaca ünlü akademiler mevcut. Özel yetenek ile öğrenci kabul eden bu akademilerde eğitim almanın şartı nedir?

Özel yetenek ile eğitim alacak olan öğrenciler, YKS’nin herhangi bir puan türünden en az 150 aldıkları takdirde akademilerde okuyabilir ve mezuniyet sonrası seviye yeterlilik belirleme sınavına (SYBS) tabi olmaksızın direk denklik alırlar.

Eğitim dili nedir? Taksitli ödeme seçenekleri mevcut mudur? Burs imkânı var mı?

Biz, kurum olarak, eğitim dili İngilizce,Almanca ve Fransızca olan programlarda eğitim alınmasından yanayız, öğrencileri de bu yönde teşvik etmekteyiz.Bu arada, özellikle öğrencileri denklik aşamasında mağdur edecek bir durum söz konusu. Bu durumu ve gerçeği bazı danışman firmaları bildikleri halde öğrenci ve velisinden saklamaktadırlar. O da, Balkanlar’da veya Avrupa’da eğitim dili Türkçe programların olmadığı, şayet olsa bile kati surette bu tarz programlardan alınan diplomalara denklik verilmeyeceğidir. Bu konuya dair YÖK’ün kararı mevcuttur, dileyenler YÖK sayfasından bakabilirler.

Evet, bazı üniversitelerde ikiden fazla taksitli ödeme seçenekleri mümkündür. Başarılı öğrenciler için burs imkânları mevcuttur. Anatolia Eğitim Vakfı Akademik Başarı Bursu, Avrupa Birliği Bursları ve Üniversite Bursları (harç indirimi) gibi.

Bulgaristan’daki eğitim fırsatından istifade etmek isteyen ülke gençleri daha detaylı bilgilere ulaşmak için ne yapmalılar?

Dernek sitesini incelemelerini ve üye firmalarımız ile irtibata geçmelerini tavsiye edebilirim. İhtiyaç duydukları tüm bilgilendirme kendilerine detaylıca yapılacaktır. www.baelac.org

Türkçeye iyi derecede hakimsiniz fakat bir Bulgarsınız?

Öncelikle komşu dost ülke Türkiye halkının dilini konuşabilmekten ve her geçen gün muazzam kültürünü tanımaktan son derece mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Sadece ben değil, benim gibi yönetimde bulunan çoğu arkadaşımız Türkçe konuşabilmekte, hala konuşamayanlara ise bir yıl içinde öğrenmelerini şart koştum zaten. Türkçe konuşmak bizim için çok önemli çünkü dünya tarihine ciddi şekilde yön vermiş ve vermekte olan bir komşu dost halkın dilidir Türkçe, aynı zamanda da öğrencilerimiz ile onların dilinde buluşarak eğitimlerine dair daha doğru kararlar almalarını ve adım atmalarını sağlayabilmekteyiz.

Sayın İvanka Martinova çok teşekkür ederiz.

Bulgaristan hakkında efsaneler, mitler ve gerçekler! konulu yazı için tıklayınız.

 

Bulgaristan’da Üniversite | Bulgaristan’da Eğitim